APV for Friskolen på Røsnæs
ArbejdsPladsVurdering november 2024
HANDLEPLAN
Udarbejdet af AMR på vegne af AM-Gruppen
Processen
Resultatet af APV en er fremlagt på Personalemøde i november 24, og herefter har AM-Gruppen diskuteret hhv. den fysiske og den psykiske APV.
Den fysiske er sorteret i overordnede emner, og det er vurderet hvad det er muligt at gøre ved problemerne.
Ved den psykiske APV er spørgsmålene sorteret i en liste med de positive svar først og derefter med de negative svar først.
De positive spørgsmål opremses bare, da der ikke er behov for at ændre noget der fungerer, mens de negative forsøges behandlet.
Kommentarer:
Der var 19 ud af 23 ansatte som besvarede den psykiske APV. Det giver en svarprocent på 82,6%
Det betyder også at i de procentvise sorteringer repræsenterer 1 medarbejder 5,3%
Den Fysiske APV – Handleplan:
Kulde:
6 rapporteringer om at kulde er et problem i arbejdsrummet, klub og SFO.
Skolebygningen er gammel og utæt, og der arbejdes på længere sigt på en større renovering af isolering og vinduer. I prioriteret rækkefølge vil den østlige side være først, da den er mest udsat for kold vind.
I forbindelse med den kolde årstid er temperaturen på termostaterne skruet op med to grader.
Varme:
3 rapporteringer om varme i gymnastiksalen og den østlige fløj. Løsningen på problemet er en mulighed i forbindelse med en større renovering.
Rod:
3 rapporteringer om rod hhv. på gange, i arbejdsrummet og i Moon Car rummet.
På gang er der siden APV’en blevet ryddet op i kasser og bøger.
I arbejdsrummet er der ryddet op i området omkring reolerne. Det opklares om de enkelte borde også er et problem
Moon Car rummet bliver ryddet op i forbindelse med inspektion af forhandler i foråret.
Der spørges løbende ind til situationen generelt på skolen.
Træk:
1 rapportering om træk i SFO og klub. Afhjælpes i forbindelse med renovering.
Utætheder:
1 rapportering om utætheder i gymnastiksalen og i garderoben ved udgangen ved SFO. Taget ved gymnastik er forsøgt repareret, og lyskasserne er forsøgt afdækket. Afhjælpes endeligt i forbindelse med renovering.
Støv:
1 rapportering om støv i Børnehaven. Der er strenge krav til hygiejnen i børnehaven, så der skal støves af – også på de svære steder. Der tages en snak med rengøringen.
Dårlig lugt:
Der mangler udluftning i lokalet med skiftebord og toiletter til de små. Pedellen sættes på opgaven, så der kommer en form for luftudskiftning.
Blænding eller spejling:
Børnehave og klub mangler rullegardiner. Klubben har fået nye gardiner, og de er på vej til Børnehaven.
Fald og snublerisiko:
Der kan være snublerisiko, når elever tager ledningen fra loftet og fører langt væk. Pedellen undersøger mulighederne for at opsætte forlængerledninger, så der er stik ved bordene og sofaerne, som kører langs væggen i stedet.
Den Psykiske APV – Handleplan:
Positiv sortering:
Hvis vi opsummerer det positive, viser det at samarbejdet med lederen generelt er godt, at man er tryg i sit arbejde (ikke udsat for trusler eller vold), man trives med sit arbejde, man har mulighed for faglig sparring med kolleger og vi mobber ikke hinanden, så lad os håbe på at det fortsætter.
Negativ sortering:
Det mest negative svar, hvor knap en tredjedel (31,6%) har svaret nej, er følgende:
”Oplever du at der generelt er et passende forhold mellem tid og opgaver?”
Det næstmest negative, hvor 18,4% har svaret negativt er: ”Har du generelt passende krav i dit arbejde? (fx i forhold til arbejdsmængde, tempo og deadlines)”
Det tredjemest negative svar er ”Har du generelt tilstrækkeligt forudsigelighed på dit arbejde? (får du fx relevante oplysninger i god tid)”
Noget som kan hjælpe på dette, er bl.a. stabilitet og forudsigelighed, og vi arbejder løbende hen mod en mere stabil årsplan, hvor flere og flere ting bliver ”ligesom vi plejer”.
God kommunikation kan også være en del af løsningen på problemet. Vi forsøger at være på forkant, f.eks. med punktet ”Den kommende tid” på personalemøderne. Det er vigtigt at man er ærlig på møderne og får gjort opmærksom på det, hvis man har for travlt. Man kan altid komme til ledelsen, hvis der er brug for at få løst et problem. Ledelsen vil den næste tid invitere til en formaliseret MUS-samtale, hvor den enkelte medarbejder har mulighed for at få en én-til-én snak.
GRUS samtaler (gruppe udviklingssamtaler) kan også altid lade sig gøre, hvis der er ønske om dette.
Der vil blive fulgt op på handlingsplanerne med jævne mellemrum.